Vald resa
Destination:
Jokkmokks Vintermarknad
Period:
1 - 5 februari 2027
Inkluderat i resan:
- Bussresa
- Del i dubbelrum (obs dubbelsäng 160 cm i Gällivare)
- Fyra middag
- Fyra frukost
- Två luncher
- En förmiddagskaffe och smörgås
- Besök på Jokkmokks marknad
- Entré Ishotellet
- Besök Jokkmokk Tenn
- Reseledare
- Resefondavgiften är inkluderad med 77 kr
Grundpris:
12 950:- per person
Viktig information
• Giltig ID-handling krävs. På resor inom Norden behöver svenska medborgare inte ha pass – körkort eller nationellt ID-kort fungerar bra.
• Promenader förekommer. Du behöver kunna promenera till och från våra besöksmål. Sträckorna är oftast korta, men trappor kan förekomma. Har du rörelsesvårigheter, rådgör gärna med vår resesäljare före bokning.
• Matallergier och specialkost behöver meddelas till oss i god tid före avresa.
• Resegarantifonden är ett nytt lagstadgat skydd för resenärer som beslutats av riksdagen och gäller från 1 april 2026. Enligt den nya lagen ska researrangörer betala 0,6 % av paketresans pris till fonden. Avgiften är därför inkluderad i resans pris och är inget påslag som vi själva har valt att lägga till. Syftet är att stärka resenärernas ekonomiska skydd om en researrangör skulle drabbas av insolvens.